nar ekşisi

nar ekşisi

Gıda “Endüstrisi”, keşfetmeden yıllar önce nar ekşisi ile tanıştığımda, nerelerde kullanabileceğimi denemekten çok keyif almıştım. Ekşiydi, yoğundu, derindi, balzamik sirkeyi andırıyordu. İlk olarak salata sosunda kullanmıştım. Bugün reçel yaparken limon suyu yerine bile kullanıyorum. 🙂

Market raflarında boy göstermeye başladıktan sonra All Sports Cafe’ye gelen misafirlerimiz de sorar oldular. Ancak bizim kullandığımız nar ekşisini koyu, ekşi, yoğun buluyorlardı. Çünkü onlar glikoz şurubu, kıvam arttırıcı, boya, pektin, karamel, sodyum benzoat (E211), sitrik asit ve vesaire eklenerek, arada nar koymayı bile unutarak yapılıp NAR EKŞİSİ sosu olarak satılanları kullanıyorlardı. Şekerin eklendiği tüm ürünler gibi bu sos da maalesef alışkanlık yaptı ve damak tadlarını bozdu!

Gerçek (hakiki, geleneksel veya öz diyelim isterseniz) nar ekşisi ekşi nardan, yani aşılanmamış yabani (cin) nardan yapılır. 10 ila 15 kilo arasında nardan 1 litre nar ekşisi elde edilir. Pahalıdır ancak 1-2 tatlı kaşığı kullanmanız yeterlidir.

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane misali market raflarındaki çeşitlerin önce adına sonra da içindekilere mutlaka bakın. Nardan başka birşey görüyorsanız almayın lütfen.

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir