irmik helvası

irmik helvası

Annem Yonca Kartal yemek hususunda çok beceriklidir. Hani “Sen bir de annemin pişirdiğini ye de gör,” denen cinstendir. En meşhuru ise annemin irmik helvasıdır. Helva bizim için her istediğimiz zaman yapılan normal bir tatlı kategorisindedir. Oğlum ve yeğenim özel sipariş verirler anneme. Yeni bir ocak ilk yandığında mutlaka helva kavururuz. Uğur getirdiğine, “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım,” düşüncesini mekâna taşıdığına inanırız.

Yıllardır yediğim, pişirdiğim 1 tereyağı (125 g), 2 irmik (250 g), 3 şeker (375 g), 4 süt (500 ml) oranlı tarifle oynayacağımı pek düşünmezdim. 🙂 Pardon anne ama, uzun zamandır hep yaptığım irmik helvasının yağ ve şeker miktarı bana fazla geliyordu. İlk denemede genelde amerikan tariflerine uyguladığım yarısı kadar yağ ve şeker ile yapınca pek tatlıya benzemedi ancak doğru yolda olduğumu da gördüm. Bu paylaştığım tarif ise bence oldu. Denemenizi tavsiye ederim.

1 vote

malzemeler

  • 100 gram tereyağı
  • 300 gram şeker
  • 500 ml süt
  • 250 gram irmik
  • 20-25 gram çam fıstığı (evde kalmadığı için ben antep fıstığı ile yaptım, yakıştı valla)

hazırlanışı

  1. Tereyağı, şeker ve sütü bir tencereye koy, orta ateşe oturt. Süt kaynayıp, şeker ve yağ eriyinceye kadar pişir.
  2. Aynı zamanda bir başka tencerede irmik ve çam fıstığını devamlı karıştırarak kavur. Dikkat etmen gereken nokta irmiğin renk değiştirmeye başlamasıdır. Kırık beyazdan yavaş yavaş sarıya döner. Dikkat! Eğer çok kavurursan siyahlaşmaya başlar.
  3. İrmik iyice sarıya dönünce kaynayan sütlü karışımı içine boşalt, köpürür ve sıçrar aman yanma! İyice bir karıştır. Ocağı iyice kıs, tencerenin kapağını kapat. 15-20 dakika pişir. Arada kapağı açıp bak. İrmik sütü çekince ocağı kapat, tane tane olması için çatalla güzelce kabart, tencerenin üstüne tülbent yayıp, kapağı kapat, dinlenmeye bırak.
  • not: kaynattığın sütlü karışıma yarım portakalın kabuğunu rendeleyip karıştırdıktan sonra irmiğe katabilirsin, çok hoş bir tat veriyor.
Etiketler: , ,

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTR