ramazan pidesi

ramazan pidesi

Ramazan ayının olmazsa olmazı pidesidir. Burnumuzda tüten kokusu, damağımızdaki kendine has lezzeti uğruna fırınların önünde uzun kuyruklar oluştururuz. Şimdilerde bazı fırınlar 12 ay yapsa dahi bu pideyi ramazanda yemenin hazzı bir başkadır. 🙂

Biraz uğraştırıcı bu hamuru sadece fırınınızdan yükselen kokuyu duymak için bile olsa denemenizi tavsiye ederim.

1 vote

malzemeler

 • 10 g yaş maya
 • 400 ml su
 • 90 g ekşi maya (elinde varsa kullanmanı tavsiye ederim, tadı zenginleştiriyor)
 • 500 g ekmek unu
 • 1 1/2 ttk tuz
 • hamurun altına serpmek için galeta unu veya kepek
 • üzerine serpmek için susam ve çörek otu

hazırlanışı

 1. Oda sıcaklığında suya yaş mayayı kırıntıla, iyice karıştır.
 2. Aktif ekşi mayan varsa suya ekleyip çırp.
 3. Unu mikser kabına ele. Kürek ucu ile düşük hızda çalışırken mayalı suyu yavaş yavaş dökerek yedir. 4-5 dakika karıştır. Çok elastik ve yapışkan bir hamur olacak. Toparla, üzerine bez örtüp 15-20 dakika dinlendir ki un suyu iyice çeksin.
 4. Hamur ucunu tak, orta hızda 5-6 dakika kadar yoğur.
 5. Tuzu serp, 4-5 dakika daha yoğurmaya devam et. Hafif ele yapışan, cıvık ancak toparlanabilir bir hamur olacak. Zeytinyağladığın büyükçe bir kaba aktar, üzerine un serp. Stretch film çekip, varsa kapak kapat ve buzdolabına kaldır. 12-15 saat gibi 2-2,5 misline kabarmasını bekle.
 6. Buzdolabından çıkart,  hafif unladığın veya tercih edersen zeytinyağladığın tezgaha çevirip havasını al. Plastik hamur kesici hem rahatça iki parçaya ayırmana hem de hamuru toparlayıp beze şekiline getirmene yardımcı olur.
 7. Beze yaptığın hamurları pişirme kağıdı yayıp galeta unu serptiğin tepsiye koy ve hafif bastır. Üzerine bez ört, 45 dakika-1 saat çalışmayan fırının içinde dinlendir.
 8. Elle bastırıp çekerek pideleri 25 cm. çapında aç. Çok elastik bir hamur olduğu için geri toplamayı sever. Çok sıkarsa 5 dakika dinlendirip tekrar açmaya devam edersin. :)
 9. Hamurların üstüne 2 çbk un ve 3 çbk ılık suyu iyice çırparak hazırladığın bulamaçı sür, baştaki videoda anlatıldığı gibi, elinin kenarıyla bastırarak pidenin kenarlarından 1-2 cm içeride bir yuvarlak yap ve parmak uçlarınla önce yatay sonra dikey olacak şekilde bastırarak tırnak at ve baklavalarını çiz.
 10. Üzerlerine susam ve çörek otu serp.
 11. Varsa pizza taşı koyarak 250°ye ısıttığın fırında 13-15 dakika güzelce kızarana kadar pişir.
 12. Sıcak sıcak keyifle ye. Afiyet olsun.
 • 1 çbk = 1 çorba kaşığı = 1 table spoon = 15 ml
 • 1 ttk = 1 tatlı kaşığı = 1 tea spoon = 5 ml
 • 1 kup ~ 1 su bardağı = 1 cup = 240 ml
 • ölçüler
 1. not: lezzetten feragat ederek çabuk pide yapmak istiyorsan tarifteki gramajın 2 misli yaş mayayı ılık suda erit. Hamuru çalışmayan bir fırında 1-2 saat bekleterek 2-2,5 misline kabart ve 6. maddeden devam et.
 2. not: hamuru elle yoğuracaksan kıvama gelmesinin zaman alabileceğini, 2. yoğurmanın 15 dakikayı bulabileceğini söylemem lazım. suyunu 1-2 çbk eksik koyarak hayatını kolaylaştırabilirsin. suyun una oranı %75in altına düşmezse iyi olur.
 3. not: hamurun üzerine su ve un bulamacı yerine 1 yumurta sarısı, 1 çbk su, 1 çbk un ve 5 g eritilmiş tereyağını iyice çırpıp sürebilirsin.
 4. not: hamura şekil verip pişirmek için pizza tepsisi kullandım, varsa işinize yarar.
 5. not: eğer kuru maya ile çalışıyorsanız ağırlık % değişim oranları: %100 yaş maya = %40-50 aktif kuru maya = %33 instant maya. kuru maya çoook hızlı kabarttığı için 1. notu uygulamanız gerekebilir.
Etiketler: , , , ,

2 Comments

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTR