palmiye

palmiye

Yufkanın Orta Doğu’da klasik kat kat kullanım şekli milföy hamurunun yaratılmasına ilham vermiş. 20. yüzyılın başında Fransa’da veya Avusturya’da keşfedilen palmiyenin ana hammaddesi milföy hamurudur. Bağımlılık yapan bu lezzetli kurabiyeyi bizim evdekiler pek sever. Yıllarca Nişantaşı’ndaki Benek ve Konak ile Levent’teki Tadal pastanelerine her uğradığımızda aldık ve çıtır çıtır yedik. Maalesef artık palmiyeyi sadece sipariş üzerine yapıyorlar çünkü tam tadına varabilmek için yapıldığı gün tüketilmesi lazım.

Biraz araştırma, biraz denemeden sonra istediğim kıvamı tutturdum. Artık milföy hamurunu pastaneden taze alıp kullanıyorum veya kendim yapıyorum, başlarda donmuş hazır hamurla da çok başarılı palmiyeler yaptım.

0 votes

malzemeler

 • 150 gram şeker
 • 1 adet portakal kabuğu rendesi
 • 1 ttk tarçın
 • 300 gram milföy hamuru

hazırlanışı

 1. Şeker, portakal kabuğu rendesi ve tarçını bir buzdolabı poşetine koy, 1-2 dakika sallayarak iyice karıştır.
 2. Milföy hamurunu 35x25 cm. civarında bir dikdörtgen olacak şekilde aç, merdaneye sar.
 3. Şekerin üçte birini tezgaha serp ve hamuru üzerine yerleştir. Şeker karışımının üçte birini de üstüne serp, hafif açarak alttaki ve üstteki şekeri hamura yapıştır. Uzun uçtan ortaya doğru rulo yap. Diğer uzun uçtan da aynı ruloyu yap, ortada birleşsinler. Hafif bastırarak yapıştır. 1 saat buzdolabında beklet.
 4. Buzdolabından çıkart. 1 cm. kalınlığında dilimle, yağlı kağıt sıvadığın tepsilere diz. Kalan şekeri üzerlerine serp. 220° fırında 12-15 dakika, arada palmiyeleri ve tepsiyi 1 kere çevirerek pişir. Fırından çıkart.
 5. Yağlı kağıdı masanın üzerine kaydır, pişme dursun. Soğuyunca kağıttan spatula ile ayır.
 • 1 çbk = 1 çorba kaşığı = 1 table spoon = 15 ml
 • 1 ttk = 1 tatlı kaşığı = 1 tea spoon = 5 ml
 • 1 kup ~ 1 su bardağı = 1 cup = 240 ml
 • ölçüler
not: şekeri tarçın ve portakal kabuğu rendesi yerine sadece 1-2 adet misket limonu kabuğu rendesi ile karıştırarak farklı bir lezzet elde edebilirsin.
Etiketler: ,

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTR