ev yoğurdu

ev yoğurdu

Birkaç sene önce evde yoğurt yapmaya başladım. Önce günlük, sonra organik ve artık çiğ süt kullanıyorum. Güvendiğim bir yerden, hiç yağı alınMAmış olarak temin edebiliyorum. Çiğ sütün hafif tatlımsı, çok güzel bir lezzeti var. Yine de modern dünyanın bize dayattığı pastörize işleminden geçirmeden yoğurt yapmaya cesaret edemiyorum ama yakındır.

Evdekilerin alışması bir zaman aldı. Yıllardır endüstriyel ürün yemenin getirdiği alışkanlıklar ve benim çeşitli deneyimsizlik hatalarım aşıldıkça haftada 4-5 kilo sütten yoğurt yapar hale geldim. Artık her yemeğe 1 kâse yoğurt eşlik ediyor genelde. Bıçakla kesilecek kadar koyu yapmayı hiç beceremedim, ancak biraz yiyip sulandıktan sonra kalan kısmı koyu koyu oluyor. Öyle kalın bir kaymak da olmuyor ama olan çoook lezzetli diyorlar.

0 votes

malzemeler

  • 2 litre çiğ süt
  • 50-60 gram süzme ev yoğurdu veya organik yoğurt, oda ısısında

hazırlanışı

  1. Sütü 72° ye kaynat ve 1 dakika pişirki pastörize et.
  2. Sütü ocaktan al, 43-44° ye soğut. Süt soğurken kaseleri fırının içine koy ve 50° ye ısıt.
  3. Soğuyan sütü karıştırarak yoğurda yedir. Sütü kaselere paylaştır. Kaseleri fırına koy, fırının ısıtıcısını kapat ancak ışığı açık kalsın. 4-4:30 saat fırında bekleyen süt istediğin kıvama geldiğinde fırının ışığını kapat, kapağını aç, kaselerin sıcaklığı gidene kadar fırında beklet. Çıkart, tezgah üzerinde oda ısısına soğut. Kapaklarını kapatMAdan buzdolabına kaldır. 4° buzdolabında rahat 1 hafta yaşar.
  • not: maya olarak süzme yoğurt kullandığında çabuk oluyor. normal yoğurdu 100-120 gram gibi koyarsın ve 7-8 saatte olur.
  • not: Yoğurdu iyice soğumadan buzdolabına kaldırınca ekşi oluyor.
Etiketler: ,

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTR