beze

beze

Fransızların beze için kullandıkları meringue ismi ilk defa 14. Louis’nin aşçıbaşısı François Massialot’un 1692 yılında yayınlanan yemek kitabında kullanılmış. Bezenin nerede ve kim tarafından geliştirildiği tartışma konusu ancak 16. yüzyıl ortasından sonra olduğu hem malzeme hem de ekipmanlar göz önüne alındığında kesin gibi.

Fransız, İsviçre ve İtalyan usulü diye ayrılan 3 çeşit beze yapılış şekli var. Fransız usulünde yumurta akı, tuz ve limon suyu kabarıp hafif katılaşana kadar vurulur, şeker kaşık kaşık yedirilir ve en son aroma eklenir. İsviçre usulü benim tarifimde kullandığım yöntemdir. En zoru ise şekerin sıcak şurup olarak yumurta akına yedirildiği İtalyan usulüdür. Profesyonel mutfaklarda her bir yöntem, farklı ürünleri mükemmelleştirmek için tercih edilir.

Limon kreması yaptığınızda artan yumurta aklarını değerlendirmek için beze yapmanızı öneririm. 🙂

0 votes

malzemeler

 • 150 gram şeker
 • 3 adet yumurta akı (100 gram gibi)
 • 1 çmdk tuz
 • 3 damla limon suyu
 • 1/2 çubuk vanilya, yar ve çekirdekleri sıyır

hazırlanışı

 1. Şekeri fırına giren kalın tabanlı geniş bir tencereye yay, 170°ye ısıttığın fırında arada sallayarak hafif rengi dönene kadar 30 dakika pişir. Fırından al, bir tabağa dök, soğusun.
 2. Yumurta akı, tuz, limon suyu, vanilya çekirdekleri ve soğuyan şekeri bir kapta karıştır. Ben mari (karışımın içinde bulunduğu kabı, 2-3 parmak fıkırdayan su olan bir tencere içine suya değmeyecek şekilde oturtup alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişir) yöntemiyle devamlı karıştırarak şeker tamamen eriyip, hafif koyulup kabarıp, 60°ye gelene kadar, 10 dakika gibi pişir.
 3. Karışımı ocaktan al, yüksek hızda mikserde parlayıp, kabarıp, mikser ucunun içinde toplanmaya başlayana kadar, 5 dakika gibi vur.
 4. Şekilleri güzel olsun istersen sıkma torbasına doldurup, yoksa 2 kaşık yardımıyla yağlı kağıt / silikon serdiğin tepsiye hafif aralıklı olarak diz.
 5. 90°ye ısıttığın fırında, arada 1 defa tepsiyi çevirerek, 1 1/2 saat pişir. Fırını kapat, kapağını aç, bezeler soğuyunca fırından çıkart. Hava almayan bir kapta 1-2 hafta saklayabilirsin.
 • 1 çbk = 1 çorba kaşığı = 1 table spoon = 15 ml
 • 1 ttk = 1 tatlı kaşığı = 1 tea spoon = 5 ml
 • 1 kup ~ 1 su bardağı = 1 cup = 240 ml
 • ölçüler
 1. not: şekeri fırınlamak bezenin lezzetini zenginleştiriyor ancak şart değil
 2. not: aroma vermesi için vanilya çekirdeği yerine 1 ttk ince rendelenmiş zencefil veya 1 adet dövülmüş kakule kullanabilirsin
 3. not: renkli beze için, mikserle çırpmaya başladığın zaman 2-3 damla gıda boyası ekleyebilirsin
Etiketler: , , ,

bana yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTR